Korea2011_09Seuran vastuuohjaaja Puni

Puni aloitti kamppailulajiuransa jo vallan pienenä poikana Shotokan Karatea apinoidessa.
Vuosien varrella tutuiksi ovat tulleet monet lajit, vyöarvoilla mies ei kyllä pääse koreilemaan
kovinkaan monessa, muttei siihen tahtoakaan ole.

Taekwondon pariin hän päätyi ensimmäisen kerran Varkaudessa WT/Kukkiwon -tyylisuunnan
alaisessa, nykyään dan-arvoilla suomen suurimmaksi mitattavassa koulussa.

Maailma veti kuitenkin muille maille, Kuopion, Vantaan, Tammisaaren, Kirkkonummen ja Vihdin Nummelan kautta nykyinen kortteeri löytyy Helsingistä.

ITF Taekwon-Do tyylisuuntana on ollut Punin päälaji vuodesta 2009 alkaen ja nykyinen vyöarvo,
3. dan on suoritettu 28.4.2018 SITF FL-3-91 Mestari Thierry Meyourille (8. dan).
Punin ITF-opetuslisenssin numero on 609239

Puni on myös Beom Taekwon-Do:n ja Sasaja Taekwon-Do:n vastuuohjaaja sekä ITF Masala ry:n perustajajäsen ja luonnollisesti kenties eniten koulutettu nykyisistä aktiivisista vetäjistämme.
Viimeisin varsinainen koulutus on Suomen ITF Taekwon-Do ry:n järjestämä IUC-koulutus, eli kansainvälisen tuomarin pätevöitymiskurssi 25.-26.2.2023. Lisää liiton koulutusjärjestelmästä liiton sivuilta: http://www.taekwon-do.fi/liitto/koulutus/

 Koulutus

  • C-tuomarikurssi (kansallinen) 15.10.2011, Espoo
  • Ohjaajakoulutus 10.3.2012 Inkoo
  • II-tason junioriohjaajakoulutus, 13.-15.4. ja 4.-6.5.2012 Kisakallio, Lohja (100 h)
  • B-tuomarikurssi (kansainvälinen) 23.11.2014, Espoo
  • C-valmentajakurssi 27.-28.2.2016, Varala, Tampere
  • B-tuomarikurssi (kansainvälinen) 17.4.2016, Nääshalli, Tampere
  • III-tason kamppailulajivalmentajakoulutus alkaen 18.8.2017-
  • TOK3 (Taekwon-Do Ohjaajakoulutus taso 3), 26.-27.5.2018, Varala, Tampere
  • IAC (Kansainvälinen sovelletun TKD:n kurssi) 28.-29.1.2023, Ylöjärvi
  • IUC (Kansainvälinen tuomarikurssi) 25.-26.2.2023, Varala, Tampere

Seminaarit

  • FGMR Rhee Ki Ha, 9. DAN, 23.05.2010, Siuntio, Finland
  • Jarkko Mäkinen, xx.xx.2011, Espoo, Finland
  • GM Kim Ung Chol, 9. DAN, 27.11.2011, Veikkola, Finland
  • Taekwon-Do Kick Off 2012 – M. Parviainen, J. Seppälä, J. Feller, 7.1.2012, Veikkola, Finland
  • Avoin potkuseminaari – Jarkko Mäkinen, 5. DAN, 4.3.2012, Turku, Finland
  • Spirit Of 2012 – Chloe Bruce, E. Feller, H. Karjalainen, M. Parviainen, 26.5.2012, Veikkola, Finland
  • Master Andy Whiteley, 7. DAN, 26.-28.10.2012, Espoo, Finland
  • GM Kim Ung Chol, 9. DAN, 24-25.11.2012, Helsinki, Finland (ITS)
  • Master Andy Whiteley, 7. DAN, 17. ja 19.5.2013, Espoo, Finland
  • GM Hwang Ho Yong, 9. DAN, 11.-13.10.2013, Paphos, Kypros (IIC+ITS)
  • Anna ja Viktoriya Moiseyenko, 19.-20.10.2013, Veikkola
  • UKTA Black Belt Seminar and Grading 7-9.3.2014, Glasgow, UK
  • SimUu, GM Ko Tai Jeong, 9. DAN, 3.-4.5.2014 Varkaus, Finland
  • GM Kim Ung Chol, 9.DAN, 31.5.-2.6.2014, Dublin, Ireland (ITS+IIC)
  • Anna ja Viktoriya Moiseyenko, 7.-8.6.2014, Espoo, Finland
  • Beom Training Seminar, Sabonims Matthews & Black, 12.-14.9.2014, Espoo, Finland
  • GM Kim Ung Chol, 9. DAN, 20.-21.9.2014, Espoo, Finland (ITS)
  • International Instructors Course 6-8.10.2015, Tampere, Finland
  • Sparring Seminar with Konstantin Yurikov, 19-20.11.2016, Raasepori, Finland
  • National Instructors Course 21.1.2017, Oulu, Finland
  • International Do-Course, xx.xx.2019, Oulu
  • International Instructor’s course, 2019, Espoo

Luottamustoimet

  • ITF Masala ry – sihteeri (perustajajäsen) 2011-2014 & hallituksen jäsen 2014-2015
  • ITF Taekwon-Do Liitto ry – sihteeri 2013-2014 & hallituksen jäsen 2012-2013 & 2014-2015
  • Suomen Taekwondoliitto ry –  nuorisovaliokunnan jäsen 2013-2014
  • Beom Taekwon-Do ry – hallituksen puheenjohtaja (perustajajäsen) 2013-2022 & sihteeri 2022->
  • Sasaja Taekwon-Do ry – hallituksen puheenjohtaja (perustajajäsen) 2022->
  • Suomen ITF Taekwon-Do ry – Seurakehitysvaliokunnan jäsen 2022->